Tel. 0236827873
E-mail: dimitrie_luchian@yahoo.com

Director Prof. Vrînceanu Anişoara

TINERII AMBASADORI ÎN LUPTĂ CU SCHIMBĂRILE CLIMATICE

Elevii de la școlile gimnaziale “Dimitrie Luchian” și “Ștefan cel Mare” din localitate, sub îndrumarea doamnelor profesoare Vrînceanu Anișoara și Feraru Angela, au demarat o campanie de informare privind schimbările climatice, în cadrul proiectului “Tinerii ambasadori în luptă cu schimbările climatice”.
Proiectul este finanţat prin granturile SEE 2009-2014, în cadrul Fondului ONG în România,are perioada de implementare: iulie 2014 – decembrie 2015și este realizat de Fundaţia TERRA Mileniul IIIîn colaborare cu Prietenii Pământului și Floarea Reginei Sinaiași susținut de doamna Ambasador a Norvegiei - Tove Bruvik Westberg.
În urmă cu aproximativ 11 500 ani temperaturile globale erau cu 50C mai mici. În ultimii 100 de ani, temperatura medie globală a crescut cu 0,740C. IPCC (Comitetul interguvernamental pentru schimbări climatice) prevede că, fără măsuri de limitare a emisiilor, media poate crește cu 1,80C pînă la 40C în acest secol.
Schimbările climatice reprezintă o problemă importantă la nivel mondial. Dacă măsurile vor întârzia să apară, lumea în care trăim va fi diferită peste câteva decenii.
Elevii celor două școli gimnaziale, conștientizând faptul că viitorul va aduce schimbări negative importante în evoluția climei, au încercat prin intermediul celor două campanii demarate, în cadrul proiectului:“Energia verde – o alternativă viabilă pentru comunitatea noastră” și “Gestionarea eficentă a deșeurilor menajere prin colectare selective și reciclare creativă ”, să îi determine pe oamenii din localitate să economisească energia și să recicleze selectiv materiale refolosibile.
Gesturi simple precum: stingerea luminii când ieșim dintr-o încăpere, scoaterea din priză a obiectelor electrocasnice când nu le mai utilizăm, reciclarea materialelor refolosibile ne reduc cheltuielile din bugetul lunar și ne ajută, în același timp, să prevenim schimbarea climei, într-o mică măsură.
La concursul din octombrie 2014, elevii Pralea Vasile(școala gimnazială “Ștefan cel Mare”, coordonator: d-na Vrînceanu Anișoara) și Coman Andreea Miruna (școala gimnazială “Dimitrie Luchian”,coordonator:Feraru Angela) au câștigat mențiune
colaj tinerii ambasadori.bmp
TINERII AMBASADORI IN LUPTA CU SCHIMBARILE CLIMATICE IN VIZITA LA DL.ZAMFIR, BRUSTUROASA , BUZAU
Picture 420.jpg